Zimní vychytávky s nosící bundou a kojením
Ani v zimě jsem se nechtěla s nosícím a kojícím dítětem vzdát delších výletů. Přebalení v nejhorším tu chvilku v zimě vydrží (ale stejně se na trase často naplánuje hospoda, žejo :) ), nosit se dá pod nosící bundou a kojení jsem si taky vymyslela tak, abych byla v teple. U kojení jsem nejvíc řešila odhalení krku a hrudi, to je místo na těle, kam nesnesu pocit chladu. Jestli to tak nemáte, máte výhodu a tu chvilku na kojení zimu vydržíte, a pokud vám to taky vadí jako mně, můžete se inspirovat.
Nosící bundu máme softshellovou, se kterou se dá nosit vpředu i vzadu. U druhého dítka jsem používala i vlastnoručně ušitou vsadku do mojí goretex bundy Tilak (ale umožňuje nošení pouze vpředu).
V zimě jsem si pod ní brala tenkou péřovku, kterou jsem vepředu nezapínala (tam vás stejně hřeje dítě) a nemusela jsem kupovat ještě zimní variantu nosící bundy. U naší nosící bundy nejde zip zapnout až ke krku, když máte dítě vpředu, nad hlavičkou dítěte zůstává bunda otevřená. (Později jsem viděla i zimní nosící bundy, které tam mají přídavný díl na zapnutí, to by případně bylo řešení). Tudíž když jsem měla dítě vepředu a foukalo, nestačila mi někdy ani šála, která zakryla část nad hlavičkou miminka a krk. Přišlo mi, že profoukne.
Chvilku jsem nosila ustřižený kus látky ve tvaru T ze zimního softshellu. Dala jsem si ho kolem krku a na hrudník a bylo. Trochu se to rozmotávalo, no asi by stačil našít ještě nějaký suchý zip a drželo by to. Přišla jsem však ještě na další variantu a tu pak používala. Když už bylo dítě na mě, oblékla jsem si péřovku postupem, co vidíte na fotkách níže a ta mi vykryla inkriminovanou oblast (péřovka musí mít 2 jezdce na zipu). Pak už jsem jen navlékla nosící bundu a bylo. Takový postup se vyplatil, když jsem měla v plánu dítě chvíli opravdu nést a ne ho za rohem zase sundávat.
Tedy: když máte dítě v nosítku na sobě, rozepnete péřovku zespoda i zeshora až se jezdce setkají cca ve 2/3 bundy, tak abyste jí převlékli přes hlavu a oblékli se do rukávů. Pak stačí dopnout horní zip ke krku a dolní co nejblíž k dítěti. Na to hodíte nosící bundu a je hotovo.
Pod bundou jsem na kojení samozřejmě nosila kojící rolák a kojící mikinu. Pak se miminko dostane ke zdroji i za úplného oblečení maminky :). I když jsem neměla dítě v nosítku a potřebovala ho nakojit, rozepínala jsem bundu zespoda po prsa a u krku a hrudi zůstala bunda zapnutá, pro mne o mnoho komfortnější varianta. Břicho stejně zakryje kojící dítě. Jo, kojící bunda je prostě zatím díra na trhu :). Mám fotku jen z letního kojení, ale ten popsaný postup lze vidět, bundu mám u krku zapnutou.
P.S. a pokud je tatínek podobně vysoký, jako vy, zvolte nosící bundu nenápadných barev a může nosit taky. U nás to velmi dobře fungovalo, naši nosící černou bundu oblékl i muž a když bylo miminko nakojené a mělo spát, mohli jsme se střídat a šetřit tak mé záda. I Ušitá vsadka padla dokonce i do jeho goretex-bundy a tak i tam jsme se mohli střídat.
P.S.II Koukám na úvodní fotky a vypadá to děsně drsně, na té první fotce v Krkonoších si myslím, že to nesl muž tu krosnu! Už si to nevzpomínám, je to v roce 2019, ale tak velkou bych s dítětem nenesla. A na běžkách jsme byli rádi, ale s dítětem dáváme vždy jen pár km pro srandu, samozřejmě velmi opatrně. Jen abyste si neudělali moc velký obrázek supermatky, jo? :) Když se poskládají obrázky dohromady, tak to hned nějak vypadá, ale nedomýšlejte si příliš :)
A jaké máte vychytávky vy? Já jsem na ně ujetá, takže se neváhejte podělit!