Zábava na výlety v co nejmenším balení

31.01.2023

Zejména na puťáky, ale i velké jednodenní výlety řeším, abychom měli s sebou co nejvíc zábavy a aby vážila co nejmíň. Protože syn není chodec od přírody, ale když se ponoří do nějakého příběhu, (někdy) jde a ani o tom neví.

Klade to sice zvýšené nároky na jeho doprovod v podobě neustálého vyprávění a zabavování, ale co bych pro to, abychom se trochu hnuli z místa, neudělala, že...

Co se nám osvědčilo:

1. Drobnosti v malé krabičce

Mívám je v malé krabičce od karet. Díky dětské fantazii se tyto malé předměty mohou opravdu přeměnit v cokoliv, synovi většinou nevadí, že to tak nevypadá. Brávám pár figurek, ty můžou nastupovat a vystupovat do různých dopravních prostředků, dají se s nimi vést rozhovory a s křídou a herní kostkou, co taky brávám, se dá hrát "Člobrdo". Herní kostka sama o sobě nabízí spoustu možností s čísly - uhádni, co padlo, hodím kostkou a kolik kroků uděláš, když padne ..., poběžíš k tomu stromu atd. V krabičce mívám i pár "pokladů navíc", třeba korálky, které se dají navléct na provázky.

2. Provázek

To vzniklo trochu náhodou, vzala jsem ho na puťák jako pojistku "kdyby něco" a už 2 roky je to jedna ze stálic na výletech. Provázek mám i já (a nově i malá dcerka) a s provázkem se dá vymyslet cokoliv - taháme ho za sebou, překřižujeme se, skáčeme a šlapeme si na ně, děláme hady, vlaky, spojujeme a rozpojujeme je, navazujeme předměty... dá se vymáchat i ve vodě, udělat čáry START-CÍL a kdoví co. Můžete jít s dětmi do obchodu vybrat si barvu výletového provázku.

Syn má rád, když táhnu za sebou provázek a prozpěvuju si něco ve stylu "nikdo mi nešlápne na provázek, to je pohoda" a dělám že o synkovi nevím. On pak na něj samozřejmě šlape a já se naoko zlobím. To se může smíchy potrhat (asi čím většího ze sebe matka udělá blbečka, tím vtipnější, žejo :) .)

3. Permanentní fixa

Fixou na kamínek či jinou přírodninu vykouzlíte naprosto cokoliv a kámen se rázem promění v auto, loď či v co potřebujete. Pokud máte na výletě i kapesní nožík, můžete na klacíku udělat plošku pro obličej a když má i postranní větvičky jako ruce a nohy, vykouzlíte docela vtipné postavičky. Já jsem sehnala i bílou, případně stříbrnou fixu (na bázi akrylových barev) a to pak dělá i hezké kontrastní obrazy.

4. Křídy

Křídy mají výhodu, že jsou lehké a pokud jich neberete moc, jsou i skladné. S křídami si to asi dokážete představit - šipkovaná, stopovačka, syn rád kreslí na kůru stromů a pokud si chcete zpříjemnit pauzu a budete mít i výbavu z č.1, můžete si zahrát třeba zmiňované lesní Člověče nezlob se. Taky lze při pauze nakreslit skákací panák. Pro to, aby naopak dítě šlo, lze udělat třeba čára, po které má jít (z toho za chvilku bolí záda, a tak jsem křídu přivázala na turistickou hůlku a to se pak čára maluje za chůze sama).

5. Papír a tužka

Malá zásoba papíru a malá tužka také skoro nic neváží a neměří. Syn rád dělá plánky, na což se potom hodí figurky, které po nich mohou chodit. Děti můžou malovat, skládat, psát vzkazy...na využití papíru a tužky se rozepisovat více asi nemusím...

6. Kartičky

Syna bavilo, když jsem doma připravila kartičky s obrázky a písmeny a pak jsme si je po cestě různě schovávali a sbírali, psali slova. Také mohou být fajn kartičky s úkoly, já je většinou vymýšlím sama, ale někdo by třeba rád inspiraci (https://www.malyrarasek.cz/). Syn ty úkoly zas tak dlouho plnit nevydrží, on radši teoretickou poslouchací a vyprávěcí notu, ale většina dětí bude myslím akčnějších a do úkolů se požene.

A jaké máte vychytávky vy? Já jsem na ně ujetá, takže se neváhejte podělit!